logo_aal.png, 2,3kB

Akademie Akrobatického Lyžování

blok.png, 5,4kB

Neváhejte nás kontaktovat

email: info@akademieal.cz  ||  kontaktní formulář

Aktuality

OTEVÍRÁME LYŽAŘSKÝ TRENAŽÉR

www.skiarena-milovice.cz

PROPAGAČNÍ KAMPAŇ ZAHÁJENA, TAJEMSTVÍ ODHALENO!

Článek: V Milovicích roste nový trenažer pro lyžaře....

Disciplíny

Akrobatické skoky – Aerials

## Historie akrobatických skoků v ČR

V ČR se akrobatické skoky objevily poprvé v roce 1975 ve Vysokých Tatrách v rámci kongresu FIS.

Souběžně už ale Petr Vokatý a Tomáš Suda trénovali balet na lyžích a jízdu v boulích. Díky nim vyrostli úspěšní reprezentanti jako např. Lukáš Vokatý, který získal titul mistra světa juniorů v kombinaci a 5. m v jízdě v boulích a Nikola Sudová, která letos skončila v celkovém hodnocení světového poháru v jízdě v boulích na výborném druhém místě.

V druhé polovině 70. let vznikl ve městě pod Ještědem jeden z prvních oddílů v republice, který se zabýval figurální jízdou na lyžích.

V roce 1986 vybudoval Ladislav Lettovský můstky u nádrže na Krásném a uspořádal s ostatními závodníky1. neoficiální MS ČSR v lyžařské akrobacii. Na těchto můstcích se dala provádět pouze dvojná salta. V roce 1991 se však můstky musely rozebrat.

První oficiální reprezentace vznikla v roce 1989. Patřili do ní např. Daniel Pajer (balet na lyžích) a Pavel Tuž (jízda v boulích). Oba dva reprezentovali ČR ve světových i evropských závodech.

## Historie akrobatických skoků ve světě

Akrobatické lyžování vzniklo v 60. letech v USA, je to tedy poměrně mladá lyžařská disciplína, která zpočátku neměla soutěžní charakter, spíše se jednalo o exhibiční vystoupení a generační vzdor. Za iniciátora vzniku je považován Nor Stein Eriksen (vítěz obřího slalomu ZOH 1952), který jako instruktor předváděl řadu gymnastických prvků.

Prvky trikového lyžování však můžeme nalézt již v počátcích aktivního pohybu na lyžích. Dokladem toho byl dr. Fritz Reuel, který na konci 20. let prosazoval výuku oblouků na vnitřní lyži s nataženou vnější nohou zvednutou v zanožení. V té době se jeho metoda moc neprosazovala, potom však představoval tento tzv. Reuel oblouk základní abecedu baletu na lyžích.

Zpočátku bylo AL velmi kritizováno za vysoké riziko zranění, ale po úpravě pravidel uznané Mezinárodní organizací FIS v roce 1979 začalo být bráno jako plnohodnotný sport. První závod se uskutečnil v roce 1966 na sjezdovce Attitash v americkém státě New Hampshire. Od roku 1973 se pravidelně pořádají závody a v roce 1986 se poprvé konalo oficiální MS.

(Autorem je Sabina Holbová a tímto děkujeme za poskytnutí materiálu.)

Akrobatický sjezd – Moguls

Jízda v boulích je technicky náročná, agresivní a rychlá jízda po strmé boulovité trati, kdy závodník předvádí v průběhu jízdy po spádnici dva odlišné skoky, kdyby neměl vybočit z dráhy a nebo narušil rytmus jízdy, jinak dostane srážky. Důležitou roli zde hraje i doba, za kterou závodník zvládne zajet vytyčenou trať. Závody hodnotí sedm rozhodčích, pět boduje techniku oblouků a dva provedení skoků. Od roku 1992 je součástí ZOH, jednou za dva roky se pořádá MS a v průběhu roku se konají závody světového a evropského poháru. Nejvíce úspěšná v tomto sportu byla Francie a to díky úspěchům Edgara Grospirona a Erika Berthona, nyní je nejvíce úspěšná Kanada a USA. Českou republiku nejlépe reprezentuje Nikola Sudová, která na ZOH v Turíně skončila na6. místě.

V paralelní jízdě jde o to samé jako v boulích, rozdíl je ale v tom, že na start se staví dva závodníci, kteří předvádějí svoji jízdu zároveň v červené a modré dráze. Losování probíhá podle pravidel FIS a do dalšího kola postupuje lepší z dvojice. Hodnocení je zde stejné jako v jízdě v boulích. V roce 1999 byla zahrnuta do MS a v sezóně 1995/1996 se objevila v rámci SP.

Skicross

Skikross je velmi podobný sjezdovému lyžování. Rozdíl je v tom, že na start se staví čtyři závodníci, kteří mají za úkol projet vyznačenou trať. První dva postupují dál, složí se další čtveřice, dokud nezůstanou poslední čtyři a pak se jede závěrečná jízda, která rozhodne o stupních vítězů. Je zde potřeba dravost, rychlost a dynamika. V roce 2010 bude poprvé zařazen mezi olympijské sporty. Mezi naše nejúspěšnější reprezentanty patří Tomáš Kraus, který je jak dvojnásobným vítězem SP, tak i dvojnásobným vítězem MS.

Half pipe

Half pipe neboli U-rampa se přirovnává ke snowboardingu. Jde o jízdu sněžným půlkruhovým korytem s ostrými hranami, v němž závodník předvádí 6-8 skoků, které se nesmějí opakovat. Sněhová U-rampa se vyvinula ze skateové rampy a dosahuje výšky až 3.5 m.

Big Air

Big Air se provádí také na speciálním můstku, který se vyvinul z klasického skokanského můstku. Horní část se skládá z rozjezdového svahu, obloukového nájezdu a odraziště, které může být vysoké i přes 3 m. Pod odrazištěm se nachází rovná plošina, která má délku 5 až 30 m. Závodník skáče v předním směru a předvádí jeden skok. Jedná se o napodobeninu skoků (aerials) a hodnocení je zde stejné (viz hodnocení AL skoky).